Sprawdź, czy Ciebie to nie dotyczy! – zestawienie najczęstszych błędów przy budowie domu (projekty domów), które podwyższają koszt inwestycji, czyli na co uważać szczególnie.
Błędów przy budowie domu uniknąć się raczej nie da. Zawsze będzie coś, co można było zrobić lepiej, staranniej, inaczej. Ale o ile niektóre błędy nie wpływają znacząco na komfort i koszty inwestycji, o tyle inne zaniedbania mszczą się podwójnie, a konsekwencje ich popełnienia mogą być nadzwyczaj kosztowne. Poniżej przedstawiamy listę najczęściej popełnianych błędów, mających duży wpływ na koszt budowy:
- niewłaściwie zagęszczony grunt – grozi pęknięciem i nierównomiernym osiadaniem betonowej płyty posadzki,
- błędy w fundamentach zarówno na etapie badania gruntu, opracowania projektu, a także w fazie budowy (bardzo trudne, czasem niemożliwe do naprawienia i niestety – bardzo kosztowne, mogące powodować zawilgocenia murów, pękanie ścian),
- brak zbrojenia podłogi na gruncie –może powodować pękanie podłogi.
- brak lub zła izolacja przeciwwilgociowa fundamentów - powoduje zawilgocenie fundamentów i ścian, a także korozję elementów konstrukcyjnych. Właściwa izolacja konieczna jest szczególnie, gdy budujemy dom z piwnicą. W przeciwnym wypadku na ścianach piwnicy, a także na wyższych kondygnacjach może pojawić się wilgoć.
- złe wyprowadzenie poziomu i pionu ścian, czyli krzywe ściany, co może skutkować problemami podczas tynkowania czy osadzania okien. Wygładzanie nierówności to większa ilość zużytego tynku, a co za tym idzie – większe koszty.
- niewłaściwa zaprawa (głównie w ścianach jednowarstwowych), co grozi przede powstawaniem mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Dom będzie się przez to nadmiernie wychładzał, a rachunki za ogrzewanie niemałe.
- niestaranne lub niezgodne z projektem wykonanie, co powoduje powstanie mostków termicznych, przez które ucieka ciepło z domu. Warto dołożyć szczególnej staranności w miejscach bardziej na to narażonych (nadproża, okna, balkony itp.)
- źle wykonany strop gęsto żebrowy, czyli taki, w którym brak jest żeber rozdzielczych i podwojonych belek w miejscu oparcia ścian działowych – skutkuje widocznymi na suficie rysami, które pojawiają się nawet, gdy zostanie przeprowadzony remont.
- niewłaściwy sposób usztywnienia ścianki kolankowej – to, jak ma być zaprojektowana ścianka kolankowa powinno zostać uwzględnione już na etapie projektowym. Nie wolno dokonywać zmian bez konsultacji z osobą do tego uprawnioną, gdyż brak wzmocnień i wieńca ścianki kolankowej może skutkować nawet zawaleniem się dachu.
- wykonywanie poszczególnych prac niezgodnie z wytycznymi - np. betonowanie musi odbywać się przy sprzyjających warunkach pogodowych (jeśli jest zbyt gorąco, woda za szybko odparuje i wylewka będzie słaba, może również popękać).
- zła izolacja tarasu lub dachu płaskiego, co skutkuje przeciekaniem.
- zmiana pokrycia więźby dachowej bez uprzedniego sprawdzenia obciążeń przez projektanta oraz montowanie dodatkowych elementów (ogniwa fotowoltaiczne, baterie słoneczne) bez sprawdzenia wytrzymałości.
- nieprawidłowo wykonane obróbki blacharskie, zwłaszcza przy koszach i kominach – grożą zaciekaniem, a tym samym zawilgoceniem konstrukcji.
- samowolne zmiany w wymiarach schodów - może okazać się, że będę niezgodne z przyjętymi normami, niewygodne, czy wręcz niebezpieczne dla użytkownika.
- wybór kiepskiej jakości materiałów budowlanych i wykończeniowych – zdaniem wielu budujących lepiej jest wybrać prosty i niedrogi w budowie dom i zrealizować go dokładnie, z dużą starannością, niż realizować budynek rozłożysty, o wielospadowym dachu i oszczędzać na materiałach do budowy,
Na koniec błąd najbardziej banalny, ale chyba najczęściej popełniany – wybór złej ekipy, która może niestety zepsuć dosłownie wszystko. Warto więc temu tematowi poświęcić sporo uwagi, w przeciwnym wypadku niestety to inwestor najczęściej pokryje koszty błędów, jakie popełnią na budowie „fachowcy”.
Więcej informacji: www.lipinscy-projekty.pl
Warto zobaczyć: www.rekuperatory.pl, wentylacja mechaniczna, http://www.rekuperatory.pl/oferta/centrala-wentylacyjna, http://nowaksienkiewicz.pl/, http://www.digitalbath.pl/pl/, samochody, http://krwir.com/
dostarczył infoWire.pl
Link do strony artykułu: https://beta.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/ekspert-podpowiada-najbardziej-kosztowne-bledy-przy-budowie-domu-lipinscy-domy